• خانه
  • بلاگ ها
  • پمپ باد فندکی چگونه کار می کند؟ بررسی اجزا و نحوه کارکرد
عمومی

پمپ باد فندکی چگونه کار می کند؟ بررسی اجزا و نحوه کارکرد

پمپ باد، کمپرسور یا متراکم‌کننده (Compressor) دستگاهی است که برای فشرده کردن سیالاتی مثل هوا، گاز و مایعات کاربرد دارد. در واقع، کمپرسورها با به کارگیری انرژی مکانیکی، حجم بسیار زیادی از سیالات را با سرعت زیاد به داخل خود می مکند و فشرده می‌کنند.
کمپرسور باد یا پمپ باد در صنعت، کارگاه‌های تولیدی، مصارف خانگی و در خودروها کاربرد دارند.

مینی کمپرسور یا پمپ باد فندکی 

مینی کمپرسور که به اسم پمپ باد فندکی نیز شناخته می‌شود، نمونه کوچکی از کمپرسورهای باد است که از طریق موتور الکتریکی کوچک خود، هوا را در سیلندرش فشرده می‌کند. اسامی دیگر آن شامل مینی کمپرسور هوا، کمپرسور هوای قابل حمل، پمپ هوا، کمپرسور باد و بادکننده لاستیک است.
پمپ باد فندکی به دلیل حجم و وزن کم، حمل و نقل راحتی دارد و از طریق اتصال به درگاه فندکی خودرو کار می‌کند. این ویژگی، آن را به ابزاری مناسب برای تعمیرات سرپایی و مواقع ضروری تبدیل می‌کند.

کاربردهای پمپ باد فندکی

از جمله کاربردهای رایج پمپ باد فندکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    باد کردن لاستیک خودرو، موتورسیکلت و دوچرخه
•    باد کردن توپ‌های ورزشی
•    باد کردن اسباب بازی ها و لوازم بازی‌های بادی
•    تمیز کردن گرد و غبار از سطوح مختلف
•    خشک کردن سطوح خیس


پمپ باد فندکی چطوری کار می کند؟

اجزای اصلی پمپ باد فندکی شامل کلید، منبع تغذیه، موتور، فن، سنسور، چرخ دنده، پیستون و سیلندر، سوپاپ، سنسور و رابط است. در این بخش هر کدام را معرفی کرده و نحوه هماهنگی آنها با هم را می خوانیم.
1. منبع تغذیه:
کمپرسورهای باد یا پمپ باد قابل حمل از نظر منبع تغذیه در 3 نوع اصلی در بازار موجودند:

  • پمپ باد برقی: این نوع کمپرسورها به طور مستقیم به پریز برق متصل می‌شوند و برای مصارف خانگی یا کارگاهی ایده‌آل هستند.
  • پمپ باد شارژی: این نوع کمپرسورها از باتری داخلی یا خارجی قابل شارژ تغذیه می‌کنند و برای استفاده در مکان‌هایی که دسترسی به برق وجود ندارد مناسب هستند.
  • پمپ باد فندکی: این نوع کمپرسورها به درگاه فندک 12 ولت خودروی شما متصل شده و برای رانندگان و مسافران بسیار کاربردی هستند.

انتخاب نوع منبع تغذیه به نیاز و شرایط شما بستگی دارد.
2. موتور:
موتور الکتریکی تعبیه شده در کمپرسور، نیروی لازم برای انجام کار را تامین می‌کند. شفت خروجی موتور به طور مستقیم به چرخ دنده‌هایی متصل می‌شود که انرژی را به پیستون منتقل می‌کنند. گاهی شفت خروجی به یک فن نیز متصل شده که هنگام کار موتور دستگاه را خنک می کند.
3. کلید:
کلید وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید پمپ باد را روشن یا خاموش کنید. کلید، به اشکال دکمه‌ای، چرخشی، ضامن و ماشه‌ای وجود دارد که با فعال کردن آن، موتور روشن می شود. 
4. فن:
برای خنک کردن دستگاه، در کمپرسورهای باد یک فن کوچک قرار دارد که جایگاه قرارگیری اش معمولا نزدیک موتوراست چون بیشترین گرما در آن نواحی تولید می‌شود.
5. چرخ دنده‌ها:
معمولا در کمپرسورهای باد، دو مجموعه چرخ دنده و گاهی سه تا وجود دارد: یکی به موتور و دیگری به پیستون متصل می‌شود. با چرخش موتور، چرخ دنده آن با چرخ دنده پیستون درگیر شده و باعث حرکت پیستون می‌شود. گاهی هم یک چرخ دنده سوم برای چرخاندن فن، تعبیه شده است.
6. پیستون و سیلندر:
موتور پمپ باد را به حرکت در می‌آورد، اما پیستون و سیلندر تعبیه شده در آن، تولید نیرو را بر عهده دارند. چرخ دنده‌ها چرخیده تا پیستون به سمت پایین حرکت کند و هوا را از ورودی به داخل سیلندر هدایت کند و سپس به سمت بالا رانده می‌شود. در حالی که پیستون بالا می‌رود، هوا فشرده شده و از طریق لوله‌ای که به لاستیک اتصال دارد، خارج می‌شود. پیستون به طور مداوم این چرخه را تکرار کرده تا هوا را به به داخل لاستیک پمپاژ کند.

7. سوپاپ‌ها:
پیستون بدون همکاری هماهنگ با سوپاپ‌ها نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. انواع مختلفی از سوپاپ‌ها مانند توپی، فنری و دیافراگمی وجود دارند، همه سوپاپ ها یک هدف دارند: ورود هوا به داخل سیلندر در صورت نیاز و جلوگیری از ورود هوا در زمانی که مورد نیاز نیست.
8. سنسور فشار:
برخی از کمپرسورهای باد فندکی از سنسور فشار نیز استفاده می‌کنند. این سنسور می‌تواند برای خواندن فشار و نمایش آن بر روی یک نمایشگر دیجیتال به کار رود و یا برای کنترل دریچه‌ها و خاموش شدن خودکار دستگاه در زمان رسیدن به فشار تنظیم شده مورد استفاده قرار گیرد.
9. رابط:
رابط یا شلنگ در انتهای کمپرسور باد، وظیفه اتصال دستگاه به لاستیک، توپ یا هر چیز دیگری که نیاز به باد شدن دارد را بر عهده دارد. جنس رابط‌ها اکثرا پلاستیکی است اما ممکن است روکش پارچه‌ای نیز داشته باشند. درک اجزای اصلی کمپرسور باد و نحوه عملکرد آنها به شما کمک می‌کند تا از این دستگاه به طور صحیح و کارآمد استفاده کنید.

هنگام خرید پمپ باد فندکی به چه نکاتی توجه کنیم؟

•    قدرت موتور: به قدرت موتور پمپ باد فندکی توجه کنید. هر چه قدرت موتور بیشتر باشد، سرعت باددهی و فشار باد خروجی نیز بیشتر خواهد بود.
•    حجم مخزن: حجم مخزن پمپ باد فندکی را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.
•    امکانات جانبی: برخی از پمپ بادهای فندکی دارای امکانات جانبی مانند چراغ قوه، گیج فشار و نازل‌های مختلف هستند.
•    قیمت: قیمت پمپ باد فندکی در برندها و مدل‌های مختلف متفاوت است.

>> برای مشاهده و خرید پمپ باد فندکی، صفحه پمپ باد مطاف کالا را مشاهده کنید!


مینی کمپرسور یا پمپ باد فندکی ابزاری کاربردی و ضروری برای هر خودرویی است. با توجه به مزایا و کاربردهای متنوعی که دارد، می‌تواند در مواقع مختلف به شما کمک کند.

 
جستجو تماس
چت ورود